.

Hogyan segítünk






Hogyan segítünk felnőtteknek?

A pszichoterápiás helyzetnek számos eleme megtalálható valamilyen formában, a hétköznapi kapcsolatokban is, például megnyugtatás, meghallgatás, együttérzés, átérzése a másik bánatának, fájdalmának, ráébresztés, szembesítés, változásra bírás. Ugyanakkor a pszichoterápiás folyamat különbözik a hétköznapok folyamán folytatott beszélgetésektől, mivel kiegészül a terapeuta szaktudásával és a terápiás helyzet speciális sajátosságaival, hatótényezőivel. Különleges bizalmi kapcsolat egy professzionálisan szabályozott és fenntartott keretben, melyben fontos, hogy mindkét fél önkéntesen vegyen részt, erőszakkal nem hozható létre és nem működik. Nem lehet pszichoterápiát végezni a páciens kifejezett akarata és aktív közreműködése nélkül.

A pszichoterápia folyamat jellegű, ami előre meghatározott módon és keretek között zajlik. Ennek a folyamatnak az első állomása, az úgynevezett első interjú, melynek célja a probléma megfogalmazása, a segítségkérés okának megosztása a terapeutával, a panaszok és a tünetek megjelenítése. Ez a probléma jellegéből adódóan több, leggyakrabban 2-3 alkalmat vesz igénybe.

Az első interjú szakaszában a terapeuta és a páciens kölcsönös egyetértéssel, a terapeuta ajánlása alapján szóbeli szerződést kötnek. Ez a szerződés magában foglalja a kiválasztott terápiás módszert és annak kereteit: a kezelés várható időtartamát, a találkozások heti gyakoriságát, időpontját, valamint a honorárium összegét, a fizetés módját, időhatár nélküli terápia esetén az esetleges fizetési feltételeket érintő változásokat és ezek feltételeit.

A pszichoterápiás kapcsolat 3-5 alkalomtól (pszichoterápiás tanácsadás) akár több évig (hosszú dinamikus pszichoterápia) terjedhet. A találkozások gyakorisága általában heti egy alkalom, de terápiás módszertől és a problémától függően, heti 2-3 találkozásra is sorkerülhet. A találkozás, paciens és terapeuta között előre egyeztetett időpontban történik.

Egy találkozás időtartama: 50 perc.

 

 Akik segítenek:

Péter Edit

Telefon: 06 20-932-23-39
Email: perdithe@gmail.com

Kecskés Beáta

Telefon: 06 30-230-7920
Email: bea.kecskes@gmail.com

 

Hogyan segítünk a gyerekeknek?

A felnőtté válás során számos olyan elkerülhetetlen akadállyal kell a gyermekeknek szembe nézniük, amelyek meghaladhatják ellenállóképességüket, és ebből adódóan szorongást okozhatnak. A legtöbb esetben a szülők hatékonyan tudják gyermekeiket segíteni ezekben a helyzetekben, előfordulhat azonban, hogy tanácstalanság, bizonytalanság, fáradtság, külső tényezők, vagy akár a probléma színtere miatt nem tudnak kellő támogatást adni.
A gyermekekkel folytatott terápiás munka szükségességére legtöbbször egy tünet hívja fel a figyelmet (pl. evési, alvási, szoktatásbeli, beilleszkedési, magatartási problémák, szorongás, kényszeres viselkedés, öntörvényűség, agresszivitás, trauma).

A gyermekterápia minden esetben a szülőkkel való beszélgetéssel indul, az első feladat ugyanis megérteni, mi lehet az adott tünet vagy nehézség hátterében. A diagnosztikában tehát a szülőkkel való együttműködés elengedhetetlen.

A terápiás szakasz során a legfontosabb célok között szerepel a gyermek harmonikus fejlődésének, megfelelő önértékelésének és alkalmazkodásának, illetve a másokhoz való viszonyulásának, kapcsolatainak rendezése, fejlesztése. Mivel minden gyermek más, és gyakran nagyon különböző módon igénylik a segítséget, a gyermekterápia során számos eszközzel dolgozunk. A játék alapvető fontosságú, tekintve, hogy a gyermekek legtöbbször saját nyelvükön – a játék nyelvén tudják önmagukat a legjobban kifejezni. A terápia során a szülőkkel való együttműködés és rendszeres konzultáció ugyancsak alappillére a gyógyulásnak. A nevelési kérdések átbeszélése, a gyermek szorongásainak megértése gyakran önmagában világossá teszi azokat az otthoni változtatásokat, amelyekkel a szülők is hatékonyan tudják segíteni gyermeküket a megoldás felé vezető úton.

A terápia előrehaladtával várhatóan csökken a gyermek szorongása és tünete, erősödik önbizalma, javul az önmagáról alkotott kép, és képessé válik arra, hogy az erejét meghaladó akadállyal sikeresen megbirkózzon.

 

Akik segítenek:

Királdi Katalin

Telefon: 06 70-529-77-08

 

 

Hogyan segítünk a pároknak, családoknak?

A család- és párterápiás irányzat alapgondolata szerint a problémák és a tünetek vizsgálata, megértése, és a terápia teljes menete is az egész család (vagy pár) jelenlétében, közreműködésével történik. Minden nehézséget és erősséget egyaránt kapcsolati szinten értelmez. E látásmód szerint a család működése mindig valamiféle kölcsönhatás, valamilyen együtt-működés, a tagok egy bizonyos módú egymásra reagálása. Így hoz létre egy családi rendszer magának struktúrát, hierarchiát, határokat, szabályokat, hiedelmeket, és saját történetet.
A családok és párok közös életében bizonyos szakaszok mentén szükségszerű nehézségek jelentkeznek (pl.: összecsiszolódás, egy új család szabályainak kialakítása, nevelési kérdések, kamaszkori gyötrelmek, kiüresedő fészek), és olykor váratlan krízisek bolygatják meg a rendszert (állásvesztés, haláleset, betegség, válás, újraházasodás). Ilyenkor felborul az addig kialakult harmónia, a családi egyensúly, melyet gyakran jeleznek intenzív és indulatos veszekedések, vagy olykor betegségek, tünetek. A családnak óhatatlanul változnia kell, új működési módokat kell kidolgoznia, a tagoknak új szerepeket kell vállalniuk, az együtt-létet új szinten kell közösen létrehozniuk a harmónia ismételt megszerzéséhez. Ezekben az egyensúlyvesztett helyzetekben nyújthat segítséget a család- és párterápia: egy pozitív szemléletű, erőforrásokat felkutató, megoldás-központú segítő kapcsolat.
A terápia során megértő és elfogadó légkörben igyekszünk segíteni a párokat és családokat saját legjobb megoldásuk megtalálásában, az érzelmeik kifejezésében, a konfliktusok kezelésében, az új harmónia megteremtésében. A sok eltérő szempont megjelenítésére és egyesítésére való törekvésünk miatt a terápiát ketten vezetjük, időtartama pedig 90 perc.

Kamasz konzultáció, terápia

A serdülőkor kiemelten fontos szakasza az életnek. Mire az ember 14 éves lesz, egy egészen új minőségben kezdi el élni a mindennapjait: keresi önmagát, meghatározni vágyik céljait, kapcsolatait, értékeit, általános emberségét. Ebben a folyamatban a korábbi életszakaszok újra átdolgozódnak, és a korábbi kapcsolatok is gyökeresen megváltoznak.  Nehéz időszak lehet ez, hiszen a sok változás és bizonytalanság feszültséget szül, mely próbára teszi a kapcsolatokat, és az önbecsülést is. Sokszor érezheti magát a serdülő megakadtnak, meg nem értettnek, kívülállónak, elutasítottnak, értéktelennek, kilátástalannak, és fontos lehet olyan segítséget nyújtani ilyenkor, mely igazodik az élethelyzetéhez. A kamaszkonzultáció és terápia ezt kísérli meg az erre a korcsoportra különösen jellemző nehézségekre specializálódott felkészültséggel és eszköztárral.

Nevelési tanácsadás szülőknek

Sok esetben találkozhatunk olyan problémákkal, melyek a gyerekek nevelésével kapcsolatosak. Nehéz eldönteni, hogy hogyan, milyen irányban, milyen mértékben kell, vagy lehet irányítani, terelni a gyerekeinket. Hogyan kell határokat szabni és szabályokat állítani, és mikor lehet engedékenynek lenni és lazítani a gyeplőn? Mikor lesz a szülő rugalmas és mikor lép át a következetlenség csapdájába? Mi jelenthet hibát a nevelésben, és hogyan lehet kiküszöbölni ezeket, vagy korrigálni rajtuk? Senki nem képezi ki a szülőket arra, hogy hogyan is kell szülőnek lenni – leginkább saját szüleik és a környezetük benyomásai alakítják nevelési stílusukat, attitűdjeiket. A gyerekek növekedésével párhuzamosan változtatni is szükséges ezen elveken, mely különösen nehéz lehet olykor. A kommunikációs mintázatok, erkölcsi-etikai normák átadása, a közelség és távolság szabályozása, a tanulásban való nehézségek, a testvérkapcsolatokban megjelenő problémák, a szülő-gyerek konfliktusok, az iskolával való kapcsolat, az alvási, evési, tisztálkodási, öltözködési stb. szokások kialakítása, a kortárs kapcsolatok nehézségei – mind-mind olyan területek, ahol a szülő elbizonytalanodhat, és szükségel lehet támogatásra. Erre alkalmasak a nevelési tanácsadás keretében végzett szülőkonzultációk.

 

Akik segítenek:

Királdi Katalin

Telefon: 06 70-529-77-08